Osobní půjčky

Půjčky bez …

Bez čeho všeho je možné půjčky si v dnešní době představit? Půjčky bez registru, půjčky bez zástavy, půjčky bez dokazování příjmů, půjčky bez poplatků či půjčky bez ručitele. S půjčkami bez… se roztrhl doslova pytel. Jaké přinášejí výhody a jaké nevýhody?

Půjčky bez registru

Lépe řečeno půjčky bez nahlížení do registru dlužníků. Jsou to půjčky, při jejichž schvalování se věřitel (banka či nebankovní investor) nezajímá o to, zda už klient (žadatel o půjčku) nedluží peníze někde jinde, či zda v minulosti nedlužil a měl problémy se splácením.

Takových klientů je opravdu hodně a lidé tyto půjčky proto vyhledávají čím dál častěji. Půjčky bez nahlížení jsou ale právě díky větší rizikovosti pro banky či nebankovní sektor dražší, než půjčky s nahlížením do registrů. Dražší, znamená vyšší úrok. A to velmi výrazně. Kromě úroků si většina věřitelů u takových půjček účtuje i různé poplatky. Sečteno a podtrženo, cena půjčky bez registrů se může vyšplhat i nad sto procent půjčené částky za rok.

Půjčky bez zástavy

Jedná se o půjčky, při nich klient nemusí věřiteli (bance či nebankovnímu investorovi) ručit ani nemovitostí, ani směnkou a ani movitou věcí. Stejně jako půjčky bez nahlížení do registrů dlužníků jsou tyto půjčky dražší, než půjčky se zástavou.

Půjčky bez dokazování příjmů

Půjčku bez příjmů nabízejí banky i nebankovní instituce především drobným podnikatelům, matkám na mateřské dovolené či důchodcům, kteří tak nízké příjmy, že by neměli šanci uspět se svou žádostí o půjčku klasickou, při níž se příjmy musejí dokládat. I zde platí, že ono slůvko „bez“ dělá půjčku dražší, než kdyby tam to slůvko nebylo.

Lidé by si především v tomto případě měli dobře spočítat, zda jejich příjmy opravdu stačí na pokrytí splátek.

Půjčky bez poplatků

Půjček, při nichž věřitelé nevyžadují žádné poplatky, je na trhu velmi málo. Ačkoli se většina půjček tváří, že bez poplatků jsou, opak je často pravdou. Je tedy nutné, přečíst si před podepsáním smlouvy o půjčce podmínky.

Rozhodně se nedoporučuje platit poplatky ještě před samotným poskytnutím půjčky. Seriózní společnosti poskytující půjčky o poplatcích své klienty informují a dávají jim možnost zaplatit tyto poplatky rozložením do jednotlivých splátek.

Půjčky bez ručitele

Některé instituce poskytující půjčky vyžadují u určitých produktů ručitele. Tedy osobu, která bude splácet půjčku za dlužníka v případě problémů s jeho splácením. Většina bank i nebankovních věřitelů však má ve svém portfoliu i půjčky, při nichž ručitele nevyžadují. I zde platí, že slůvko „bez“ dělá půjčku dražší jak na úrocích, tak na poplatcích.

Kombinace půjček bez…

Výše zmíněné druhy půjček je možné kombinovat. Některé, především nebankovní půjčky, mohou být dokonce kombinací všech těchto druhů. Každý z těchto výjimek však dělá půjčku dražší a dražší.