Osobní půjčky

Ušetřete díky konsolidaci půjček – jak na to?

Konsolidace půjček může ulehčit život každému, kdo splácí několik úvěrů u různých bankovních institucí. Ušetří vám nejen starosti s posíláním několika splátek, ale hlavně peníze. Mohou to být až tisíce korun. Při konsolidaci totiž můžete hýbat nejen s délkou vašich splátek, určovat můžete i jejich výši a snadno si můžete vyjednat také lepší úvěr. Povíme vám, jak na to.

Co je konsolidace

Konsolidace je zjednodušeně řečeno sloučení více půjček do jedné, která obvykle bývá výhodnější. Pokud tedy patříte mezi ty, kteří splácí dva a více úvěrů, a necítíte se s tímto množstvím splátek dobře nebo se nacházíte v tíživé finanční situaci, rozhodně si o konsolidaci zjistěte více. Možná je to přesně to, co v současné chvíli potřebujete.

V rámci konsolidace půjček si totiž všechny své půjčky sloučíte do jedné splátky, kterou budete posílat na jeden účet. Sloučit si můžete spotřebitelské úvěry, dluhy na kreditních kartách i na kontokorentech, a dokonce i hypotéku.

Proč se úvěry konsolidují

Hlavním důvodem je samozřejmě úspora. Pokud se vaše dluhy vymkly kontrole a bojujete s každou měsíční splátkou, rozhodně si zjistěte podmínky konsolidace vašich úvěrů. Při jejich sloučení je totiž možné domluvit výhodnější podmínky a díky tomu si snížit měsíční splátky. Výšku měsíční splátky můžete snížit přejednáním úrokové sazby nebo domluvením delší doby splácení. I tato změna může výrazně ulevit vašemu rodinnému rozpočtu. Kromě výšky splátky a doby splácení můžete u konsolidace hýbat také s termínem, kdy musí splátka odejít z vašeho bankovního účtu.

Další výhodou konsolidace je, že ušetříte za různé bankovní poplatky, které se k půjčkám vážou a musíte je nyní platit několikrát. Řadíme sem například poplatky za vedení účtu, platbu za trvalé příkazy a tak dále. I když se často jedná o několik desítek korun měsíčně, v konečném objemu se tyto částky mohou nepěkně nasčítat.

Asi posledním důvodem, který však určitě stojí za zmínku, je pohodlí. Je zkrátka pohodlnější posílat jednu splátku měsíčně, než aby vám jich z účtu odcházelo hned několik. Nemusíte si zadávání příkazů tolik hlídat, všechny peníze vám odejdou najednou a i to vašemu rozpočtu uleví.

Nevýhody konsolidace

Mezi hlavní nevýhody konsolidace vaší půjčky řadíme to, že si některé společnosti mohou účtovat poplatek za předčasné splacení vašeho úvěru. A pokud máte těchto úvěrů několik a každá ze společností vám bude chtít naúčtovat poplatek, může to převážit očekávanou úsporu. Ověřte si, zda bude ušetřená částka opravdu tak vysoká, aby se vám vyplatilo dané poplatky uhradit a úvěry splatit dříve.

Také myslete na to, že půjčky, které vám byly poskytnuty bez nutnosti prověření v registru dlužníků, typicky u některé z nebankovních institucí, zpravidla nemohou být konsolidovány.

Jaký je rozdíl mezi konsolidací a refinancováním

Refinancováním označujeme převedení vaší stávající půjčky k jiné instituci, obvykle za lepších podmínek. Vždy se jedná ale pouze o změnu u jednoho úvěru. Konsolidace naproti tomu slučuje vždy několik půjček pod jednu novou instituci.

Jak na konsolidaci půjček

Začněte tím, že si u svého poskytovatele úvěru zjistíte, za jakých podmínek je možné úvěr předčasně splatit. Zde se mohou objevit již zmíněné pokuty za předčasné splacení. Sečtěte si, kolik by tyto případné pokuty stály.

Konsolidaci půjček nabízejí bankovní instituce i ty nebankovní. Doporučujeme si udělat první průzkum na internetu a poté vyrazit na pobočku a porovnat si jednotlivé nabídky. Připravte se na to, že vás při vyjednávání čeká to co při prvním sjednávání půjčky. Nově vybraná banka bude posuzovat vaši bonitu a pravděpodobně budete muset opět potvrzovat výši vašich příjmů. Zde můžete narazit – pokud budete zařazení v registru dlužníků nebo nebudete mít stabilní zaměstnání, konsolidace patrně nebude možná.

Pokud však tyto podmínky splňujete – na váš účet vám pravidelně chodí výplata a zaměstnaní také jste – a banka vás přesto odmítne, neházejte flintu do žita a jděte se zeptat, jak se říká, o dům dál.

Mezi další podmínky pro konsolidaci půjček patří, že musíte mít alespoň dva úvěry a splatnost vašich dluhů nesmí být kratší než půl roku. Některé banky si tuto dobu podmiňují na jeden rok.

Konsolidace úvěrů je zajímavým nástrojem, který vám může opravdu ulehčit život a usnadnit vaši finanční situaci. Nebojte se toho, pečlivě si porovnejte podmínky všech bank a vyberte tu, která vám nabídne to nejlepší.