Pojištění

Povinné ručení – Mějte u sebe vždy formulář pro záznam o dopravní nehodě

Povinné ručení je pojištění, které za Vás zaplatí škody, které způsobíte provozem motorového vozidla. Peníze z povinného ručení nedostanete Vy, ale ten komu jste způsobili škodu.

Pojistnou událostí je v tomto případě z převážné většiny dopravní nehoda. Ne ke každé dopravní nehodě je nutné volat policii, což je také logické. Bylo by zbytečné volat policii k tomu, když se o sebe otřou dvě auta při parkování.

I v takových případech ale vznikne škoda a v očích pojišťovny jsou i tyto škrábance chápány jako pojistná událost. Důležité ale je onu dopravní nehodu věrohodným způsobem zdokumentovat.

K tomu slouží takzvaný záznam o dopravní nehodě. Tento formulář stačí společnými silami vyplnit, podepíší jej jak poškozený, tak viník a nehoda se nahlásí na pojišťovnu, u které má sjednané povinné ručení viník nehody. Ta pak celou věc prošetří a pojistnou událost vyřídí.

Protože nikdy nikdo nemůže říci, že nikdy žádnou nehodu nezpůsobí či se nestane její objetí, je dobré mít v přihrádce automobilu jeden čistý formulář záznamu o dopravní nehodě. I taková maličkost může člověku ušetřit spoustu starostí.

Když jsme u toho šetření, v rámci povinného ručení se nemusí šetřit jen starosti. Ušetřit se dají i peníze a to tím, že si vyberete pro své povinné ručení správnou (chápejte nejlevnější) pojišťovnu. Nejsnadnějším způsobem výběru nejlevnějšího povinného pojištění je porovnání povinného ručení mezi různými pojišťovnami.