Pojištění

Povinné ručení při prodeji/koupi vozidla

Povinné ručení se sice vztahuje k automobilu, ale pokud automobil kupujete je nutné aby si povinné ručení uzavřel nový majitel. Je totiž kromě vozidla vázané i na osobu majitele.

Nový majitel tedy při koupi vozidla první co musí, je navštívit některou pojišťovnu (povinné ručení pojišťovny) a zde si povinné ručení zařídit. Bez dokladu, takzvané zelené karty, není možné auto na úřadě na nového majitele přehlásit. Ono slovo „povinné“ totiž není u povinného ručení jen tak pro legraci. Skutečně je POVINNÉ.

To že je toto pojištění povinné však neznamená, že by bylo u všech pojišťoven stejné. Není stejné dokonce ani pro různé automobily a dokonce ani pro různé lokality. Povinné ručení má jinou cenu v Praze a jinou na Jižní Moravě.

Stejně tak se liší ceny povinného ručení podle toho, jak zkušený řidič je majitel vozu. Zkušený řidič s milionem kilometrů bez nehody má cenu nižší, než začátečník, jemuž ještě nezaschla barva na řidičském průkazu.

Říci cenu povinného ručení proto není možné ale co možné je, je si jeho výši spočítat. Kalkulace povinného ručení je proto to první, co by měl člověk udělat pokud se jej právě chystá uzavřít.

Teprve po tom, co si nový majitel vybere pojišťovnu a uzavře si povinné ručení, může se vydat na úřad k přepsání vozidla. Podle zákona by se na úřad měli dostavit oba, jak prodejce, tak kupující. Stejně tak oba se tomu ale mohou vyhnout a to tak, že na úřad pošlou zástupce, kterému vystaví plnou moc.

Plná moc k přepisu vozidla nemusí být ani ověřená notářem. Postačí podpisy bez ověření. Vystavením plné moci se ale ani prodejce ani kupující nezbavují své odpovědnosti automobil odhlásit/přihlásit. Oba by si tak měli pohlídat, zda to jimi pověřený člověk skutečně udělal.